Jak wybrać idealne biuro rachunkowe?

poszukiwania najlepszego biura rachunkowego

Prowadzenie biznesu w Polsce, jak w każdym innym kraju, wymaga wsparcia prawnego i księgowego. Nie zawsze jest możliwe samodzielne zrozumienie zawiłości ram prawnych i przepisów. Zatrudnianie księgowego i kadrowego dla małych i średnich firm jest zazwyczaj wyjściem nierealistycznym. Złotym środkiem jest zlecanie prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe. Jak jednak wybrać właściwe biuro dostosowane do twoich potrzeb?

Zakres zadań biura rachunkowego

Outsourcing księgowy to przeniesienie funkcji i obowiązków związanych ze świadczeniem usług księgowych na rzecz klienta na zewnętrzną wyspecjalizowaną firmę. Zanim dokonamy wyboru biura rachunkowego, porównajmy koszt usług poszczególnych oferentów. Koszt usług księgowych w Polsce przez biuro rachunkowe uzależniony jest od ilości dokumentów i zaczyna się od 200 zł. Koszt w przeliczeniu na jeden dokument jest proporcjonalnie obniżany wraz ze wzrostem liczby dokumentów. Im więcej dokumentów obsługuje biuro, tym tańszy jest koszt rozliczenia jednego dokumentu. Jednocześnie możemy skorzystać z tak zwanych pakietów. Standardowy pakiet księgowości powinien obejmować następujące usługi:

  • weryfikacja przedłożonych dokumentów,
  • księgowanie środków trwałych,
  • księgowanie zakupów i sprzedaży (transakcje z VAT),
  • sporządzanie raportów do departamentu statystyki (GUS),
  • sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych,
  • optymalizacja kosztów i sporządzanie raportów dla właścicieli firm,
  • sporządzanie i składanie raportów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT-8) i VAT (VAT),
  • reprezentowanie interesów firmy przed urzędem skarbowym, dokonywanie przelewów bankowych, wystawianie faktur.

Pamiętaj, aby w każdym przypadku sprawdzić stosunek jakości do ceny. Czyli dokonać analizy, jakie usługi i jaki ich zakres otrzymasz za daną sumę środków pieniężnych. Ważna jest też wygoda. Dowiedz się, czy będziesz zmuszony każdorazowo odwiedzać biuro osobiście, czy dokumenty możesz przesłać online. W tym miejscu warto poznać ofertę biura rachunkowego TaxBonus, które dla klientów z Dąbrowy Górniczej może kompleksowo zająć się sprawami księgowymi, jak również kadrowo-płacowymi. Oczywiście obsługa nie ogranicza się do klientów z Dąbrowy Górniczej. Warto podpytać o dedykowaną ofertę dostosowaną do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Reputacja biura rachunkowego

Zanim zaczniesz wybierać biuro, konieczne jest przeprowadzenie wewnętrznego audytu sposobu organizacji twojej księgowości. Analiza ta powinna zawierać możliwie najdokładniejszą listę wszystkich zadań, które będą wykonywane przez biuro rachunkowe. W skrócie musisz mieć świadomość, jakie są twoje potrzeby i oczekiwania, zanim dokonasz wyboru biura. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy biuro, które wybierasz działa legalnie. Czy istnieje od dawna i cieszy się dobrą reputacją? Sprawdź, czy opinie klientów i współpracowników, którzy pracowali z wybranym wykonawcą, są pozytywne. Doświadczenie pokazuje, że osobiste rekomendacje mają ogromne znaczenie przy wyborze biura.

Jakość jakiejkolwiek usługi, w tym księgowości, nie zawsze jest łatwa do oceny z zewnątrz, dlatego opinia dotychczasowych klientów biura będzie ważnym argumentem „za”. Obecność na stronie internetowej biura rachunkowego recenzji z kontaktami z klientami, profesjonalnych ocen, rekomendacji znajomych, dyskusji w sieciach społecznościowych i forach, informacji z mediów i innych źródeł jest zawsze dodatkowym atutem na korzyść konkretnego biura.

folder na dokumenty księgowe

Okres próbny i przepływ informacji

Sprawdź, czy istnieje możliwość uzyskania okresu próbnego na świadczenie usług księgowych. Znane i dobrze prosperujące biura często oferują swoim potencjalnym klientom okres próbny (np. miesiąc), podczas którego mogą ocenić, jak faktycznie świadczone są usługi księgowe. Opłata za ten okres może zostać zmniejszona lub całkowicie zniesiona. To dobry znak, że firma outsourcingowa dysponuje wystarczającą poduszką finansową, aby opłacić pracę swoich pracowników i jest przekonana o jakości świadczonych usług. Jednak, jeśli biuro nie oferuje takiej opcji nie skreślaj go, w dobie rosnących kosztów pracy wiele dobrych biur w dzisiejszych czasach nie oferuje okresów testowych.

Sprawdź też jak przebiega przepływ informacji. Biuro rachunkowe, który odpowiada za jakość świadczonych przez siebie usług księgowych, określi w warunkach umowy nie tylko obowiązek klienta do terminowej zapłaty za wykonaną pracę. Wśród warunków umownych wskazane zostaną obowiązki klienta w przepływie pracy – kiedy i w jakiej formie należy przekazać dokumentację klienta, kto ponosi odpowiedzialność za przekroczenie terminów itp. Bardzo ważnym warunkiem dla ciebie, jako klienta, będzie odpowiedzialność materialna za ewentualne szkody spowodowane złą jakością usług księgowych. Jeśli z winy wykonawcy zostaną nałożone grzywny i kary, wówczas biuro rachunkowe musi być zobowiązane do ich zwrotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *