Verticale – czym są i jakie są ich zalety

piesek siedzi na kanapie

Żaluzje wynaleziono już wiele wieków temu. Do dziś niezawodnie chronią nas przed słońcem, regulują przepływ światła i są oryginalnym elementem wystroju. Żaluzje pionowe różnią się kształtem lameli, zastosowanymi materiałami, zasadą działania mechanizmów. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie funkcje działania systemów, możesz niezależnie opracować, a nawet zainstalować unikalny projekt, który będzie trwał przez wiele lat.

Zalety i wady żaluzji pionowych

żaluzje pionoweKlasyczne lub oryginalne żaluzje pionowe są najczęściej wybierane ze względu na następujące zalety:

  • nietypowy design, który harmonijnie wygląda w pokojach dowolnego typu i do celów funkcjonalnych;
  • opcje tworzyw sztucznych i tkanin wyróżniają się różnorodnością kolorów i faktur;
  • kształt i orientacja systemów pozwala wizualnie „rozciągnąć” pomieszczenie, wizualnie podnieść niskie sufity;
  • wzory można łączyć z innymi elementami dekoracyjnymi, na przykład z lambrekinami i zasłonami;
  • istnieje możliwość wyboru spośród kilku opcji sterowania żaluzjami;
  • ze względu na kierunek lameli kurz i brud nie są gromadzone, konstrukcje rzadko wymagają czyszczenia i dokładnego czyszczenia;
  • regulacja ruchu lameli wokół osi pozwala kontrolować stopień oświetlenia pomieszczenia.

Mechanizmy pionowe mają pewne wady, które nie pozwolą na ich zastosowanie w wystroju niektórych pomieszczeń. Lamele z tworzywa sztucznego i metalu, gdy przechodzi przez nie duża ilość powietrza, zaczynają wytwarzać efekt hałasu. Dlatego nie zaleca się instalowania takich opcji na balkonie. Podczas dekorowania otworów okiennych o niestandardowym kształcie instalacja systemu może być trudna.

Różne rodzaje żaluzji

Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje żaluzji. Na przykład żaluzje wielofunkcyjne z listwami pionowymi są uważane za nowość w dziedzinie dekoracji okien – nie pociągają za sobą znacznych kosztów finansowych, ale wyróżniają się wyjątkowym designem.

krzesłaCechą tych systemów jest harmonijne połączenie różnych materiałów. Najczęściej są to plastikowe rolety w połączeniu z różnymi rodzajami tkanin (gobelin, organza, aksamit). Wygląd zestawu dekoracyjnego podzielony jest na dwie części. Górna jest wykonana z tworzywa sztucznego, dolna jest uszyta z jednego lub kilku rodzajów tkanin i jest nakładana za pomocą specjalnego elementu mocującego.

Główną zaletą tego projektu jest wyjątkowość. Możesz samodzielnie przemyśleć projekt, zamówić jego szkic dla projektantów, którzy za pomocą programu komputerowego stworzą układ. Ważnym krokiem w takiej dekoracji jest proces wyboru materiałów. Plastikowe lamele nie powinny być zbyt gęste, powinny harmonizować teksturą z panelami z tkaniny. Projekty będą trwalsze, jeśli materiały nie będą najdroższe i wyrafinowane. W takim przypadku stawia się na ich wytrzymałość i niskie zużycie.

Do pokoju dziecięcego nadają się naturalne materiały: bawełna, len, jedwab. Do kuchni – z włókna szklanego, który spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Z kolei żaluzje wykonane z drewna mają te zaletę, że są uniwersalne. Gatunki naturalnego drewna harmonijnie łączą się z prawie każdym rodzajem mebli i idealnie pasują do wnętrza mieszkania, biura lub wiejskiego domu.

Warto również sprawdzić verticale Classic oraz Premium z lamelami o szerokości 127 mm oraz 89 mm dostępne tutaj, które sprawdzą się szczególnie w biurach, salach konferencyjnych czy aulach, ale także i w nowoczesnym wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.